Přihlásit

NEJSTE PŘIHLÁŠENI

Když se zaregistrujete a přihlásíte, získáte možnost komentovat, vkládat fotografie, nahlížet do katalogu fotoaparátů a objektivů a mnoho dalších výhod.

Inzerce Google

Náhodná fotografie
Nejvíce bodů tento týden
Nejvíce bodů tento měsíc
Poslední fotografie
Nejvíce komentářů

Objektivů s problémy s křížovými autofokusovými senzory přibývá

Objektivů s problémy s křížovými autofokusovými senzory přibývá

Pošlete tento článek známým

Vydáno: 10. 3. 2011
Autor: martinkamin

Od skloňku loňského roku se periodicky objevují informace o problémovém ostření na tělech EOS 7D, EOS 40D, EOS 50D a EOS 60D s objektivy Tamron a Canon. Jelikož se na internetu objevily již oficiální zprávy Canonu k této věci, musíme ji také komentovat, protože se tato vada týká některých objektivů Canon běžně dostupných mezi fotografy. Jsou to sice starší typy, ale stále běžně dostupných v různých bazarech.

V podstatě jde o závadu komunikace mezi objektivem a tělem fotoaparátu. Tělo fotoaparátu je zodpovědné za ostření a posílání instrukcí motorku, který se nalézá v objektivu. Uvedené objektivy (uvedené na trh v letech 1990 až 1995) s výše uvedenými fotoaparáty mají problém používat vnější autofokusové body jako křížové. Při ostření nejsou tyto kombinace aparátů a objektivů schopny detekovat současně vodorovné a svislé hrany, pouze v jednom směru, takže se jejich schopnost zaostřit správně snižuje.

Canon na svých stránkách v Německu a Austrálii pouze uvedl, že se omlouvá, že uvedené informace nevložil do manuálů k fotoaparátům. Žádné opravy však nejsou možné.

V současnosti se to týká těchto objektivů Canon: EF 35-80mm f/4-5.6 (I), EF 35-105mm f/4.5-5.6, EF 35-80mm f/4-5.6 II, EF 35-80mm f/4-5.6 III, EF 80-200mm f/4.5-5.6, EF 35-80mm f/4-5.6 USM, EF 80-200mm f/4.5-5.6 USM a EF 35-105mm f/4.5-5.6 USM. Z objektivů TAMRON se jedná o Tamron 70-200 f/2.8 (s těly 40D, 50D a 7D), kde se vnější autofokusové body nedají používat jako křížové a podobně také EOS 7D v kombinaci Canon 7D s Tamron 17-50 f/2.8 VC.

Současně jsme požádali výhradního dovozce objektivů Tamron, aby se nám k této situaci vyjádřil.

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele vasp

Pokud spravne ctu ty oficialni odpovedi na kladeny dotaz s problemem ostreni, uvadi, ze krajni body nebudou fungovat jako krizove. O stredovem bodu mlci, takze ten patrne fungovat bude. S beznou dostupnosti v bazarech bych to u uvedenych Canon objektivu taky nevidel nijak dramaticky. Po prohledani nekolika bazaru jsem v jejich nabidce nalezl pouze jeden ( nejnovejsi z nich ) 80-200/4,5-5,6USM. Realna cena zminovanych objektivu patrne vubec nepresahne 1000,-Kc, takze si moc cloveka s DSLR a kupou techto objektivu predstavit neumim. Vesmes se totiz jedna o objektivy zakladni tridy dodavane v setu s prvnimy tely EOS...

Problem nekompatibility "starsich" objektivu tretich vyrobcu s "novym" telem neni vubec nic noveho a prepokladat tady nejakou snahu Canonu o reseni by bylo hodne sci-fi... :-)

Obrázek uživatele Daniel Drašar

Stejně je to zvláštní, vědí o chybě, přiznají jí ale odpovědnost odmítaj, takže i následnou upravu

Obrázek uživatele divis

co je na tom zvláštního ? oni nepřiznávají chybu ale to že neuvedli do návodu problém spolupráce moderního těla s objektivy 20 let starými. mám 7D  a jiný bod AF než ten střední stejně nepoužívám a nejstarší objektiv mám 17-40L ty vyjmenované jsem nikdy neviděl

Obrázek uživatele Daniel Drašar

Já se přiznávám, že mě se to stejně moc netýká, mám všechno nové skla, ale dovedu si přestavit člověka, co si nakoupil skla, chce přejít na novej model foťáku a tohle je pro něj omezující.

 

A jinak, máš pravdu, stejně používám středovej:-) jako ty

Obrázek uživatele loun

No ja mam 7D a koupil jsem starý Tamron 17-50 LD xr di II a po dvou měsících na displeji: Err 01 Chyba komunikace mezi fotoaparátem a objektivem. Vyčistěte kontakty objektivu. --Kontakty jsou dobré. Vyfotí a potom napíše tuto chybu. Je mi ale divné, že 2 měsíce jel tak jak má. Myslím, že objektiv odkráčel do věčných lovišť. Nemáte s tím zkušenosti?

Obrázek uživatele Daniel Drašar

Já bych to bejt tebou moc neřešil svépomocí a zašel do servisu. Rozhodně bych ten objektiv netrápil. Je možné, že bude chyba v cloně ne elektronice skla. Pokud ti to nedělá s jiným sklem, tak je to určitě vadou skla. Teda myslím si to

Obrázek uživatele loun

S jiným sklem jsem zjistil, že tělo je v pořádku, dělá to jen občas a 2 měsíce byl objektiv plně funkční, tak to není nekompatibilní objektiv, ale prostě nefunguje. V tom případě mě napadly možnosti: prach (uvnitř je vidět), elektrická chyba (studený  spoj), mechanická závada (vychozené součástky, káblíky nebo prach tam, kde nemá co dělat). Pořizovací cena relativně nízká a blíži se cenám oprav. Tak jsem s tím sklem chvíli (s citem!) mlátil do stolu a zase funguje :) a opět spolehlivě a ostře. Takže se omlouvám za planý poplach. Starý Tamron 17-50 2.8 je kompatibilní se 7D :)

Fotobazar pouze registrovaným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.