Přihlásit

NEJSTE PŘIHLÁŠENI

Když se zaregistrujete a přihlásíte, získáte možnost komentovat, vkládat fotografie, nahlížet do katalogu fotoaparátů a objektivů a mnoho dalších výhod.

Inzerce Google

Náhodná fotografie
Nejvíce bodů tento týden
Nejvíce bodů tento měsíc
Poslední fotografie
Nejvíce komentářů

Nový EOS 5D mk III. Co bude umět?

Nový EOS 5D mk III. Co bude umět?

Pošlete tento článek známým

Vydáno: 19. 7. 2010
Autor: martinkamin

Oficiální první pohled na Canon EOS 5D MK III uvedený 2.3.2012 - první pohled redakce CanonClubu.

Test šumu.

Srovnávací tabulka EOS 5D MK III, EOS 1D X, EOS 5D MK II.

Dále následuje článek z roku 2010, kde jsem přepodíval, jak bude 5D MK III vybavený. Osobně jsem přesvědčený, že žádný jiný fotoaparát v novodobé digitální historii Canon neznamenal pro fotografii takovou změnu jako tomu bylo u modelu EOS 5D, který byl uveden v roce 2005. Už je tomu 5 let. Mezitím byla uvedena nová generace tohoto plnoformátového fotoaparátu, kterou Canon označuje Mark, kráceně "mk", tedy II. Ta opět znamenala revoluci, obrovské rozlišení 21 Mpixelů a zejména natáčení Full HD videa, znamenalo obrovský tlak na konkurenci, zejména NIKON, který dodnes nemá digitální zrcadlovku s Full HD rozlišením videa. Ano, přiznejme, měl jako první HD video ve svém těle D90, ale 720 řádků standardu HD a 1080 řádků (progresivních) standardu Full HD je znatelný a zdrcující rozdíl, navíc Nikon měl pouze 12 a něco Mpixelů a jen 24 snímků za sekundu.

Canon tedy druhou generaci 5D uvedl přesně tři roky po té první, takže se jsem se pochopitelně pídil po tom, jak to bude s verzí novou. Analyzoval jsem mnoho zdrojů, aktivity konkurence, diskusní fóra a jiných "zákulisních" informací.

Termín: Canon přitom nikde oficiálně nezveřejnil, zda bude ještě letos provádět nějaké zásahy do firmwaru 5D mk II. Pokud nebude, může být stav s nedostatkem fotoaparátů 5D mk II předzvěstí, že se uvedení nové verze mk III připravuje na začátek roku 2011 s tím, že ještě před tím - letos - bude představen nejvyšší model 1Ds mk III.

Výbava: Postupně se mi začalo rýsovat několik základních tezí upřesňujících to, čím bude nová generace 5D vybavena:

1. Nejdříve ze všeho se přikláním k variantě, že to bude 19 bodový autofokusový systém (všechny senzory křížového typu, skupiny AF bodů, přesun AF bodů při otočení fotoaparátu na výšku, výběr jednotlivých bodů i manuálně), který je v 7D, a nyní by se měl objevit také v 5D mk III. Jen stěží si dovedu představit, že by Canon v tomto směru nevyslyšel nářky fotografů, kteří s plnoformátovým 5D hořekovali mnoho let na AF systém z doby 20D. Body byly blízko u sebe, bylo jich jen 9. Nová 7D používá lepší AF systém a očekávám, že jej beze změny najdeme v 5D mk III.

2. Můj tip: Rozlišení čipu zůstane nebo se mírně zvýší.

3. Citlivost čipu, šum - několikrát jsem se ujistil, že rozsah citlivosti se přiblíží taháku - modelu 1D mk IV, kde můžete jít až na ISO 102400. 5D mk II reagoval v době svého uvedení na trh na konkurenční modely Nikonu D3 a D700. Standardně můžete používat ISO 6400, ale pomocí funkce I-3 můžete nastavit až od dvě stopy vyšší hodnoty až 25600. Stále je ale 5D mk II v citlivostech nad ISO 3200 hodnocena hůře než D700 Nikonu (má ovšem skoro dvojnásobné rozlišení). A také je to dvě stopy pod ISO 102400 modelu 1D mk IV. Nemyslím, že Canon půjde tak vysoko - ve studiu a pro krajinky to není až tak potřeba, takže můj tip: 51200, maximálně 102400.

4. Rychlost snímání: určitě půjde směrem nahoru, ale ne příliš. Odhadují mírně přes 5 snímků za vteřinu, konkurenční Nikon D700 má 5 snímků za vteřinu. 5D i 5D mk II v tomto nebyly moc přeborníky. Dva procesory DIGIC IV zůstanou.

5. Zapouzdření těla - bude vylepšeno, jak je zvykem u konkurence, přeci jen tělo za 2600 USD při startu prodeje si ochranu před vodou a prachem zaslouží.

Máte nějaké své speciální přání, co by nový 5D mk III měl umět?

Fotobazar pouze registrovaným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.