Náhodná fotografie
Nejvíce bodů tento týden
Nejvíce bodů tento měsíc
Poslední fotografie
Nejvíce komentářů

1968 Magnum ve světě, kniha, co vám nesmí chybět

1968 Magnum ve světě, kniha, co vám nesmí chybět

Pošlete tento článek známým

Vydáno: 22. 10. 2012
Autor: martinkamin

1968 Magnum ve fotografiiMalým titulkem, ale velkými fotografiemi se pyšní obsáhlá publikace 1968 Magnum ve světě vydaná díky agentuře Magnum. Obsahuje 268 stran plných zpravodajských a dokumentářních fotografií z přelomového roku 1968. Málokdy napíšu, že nějakou fotografickou knihu stojící skoro tisíc korun, stojí za to mít v knihovně. Ke knize 1968 Magnum ve světě nemůžu napsat nic jiného. Prostě ji běrte všemi deseti. Je to výběr toho nejlepšího z agenturních fotografií roku 1968 a je to výběr nejlepších fotografů zpravodajců.

Kniha je větší než A4, ale její fotografie si to zaslouží. Seznam publikovaných fotografů nese 33 jmen, mimojiné - zcela oprávněně a pochopitelně - jméno Josefa Koudelky, ale také Henri Cartier-Bressona, Elliotta Erwitta nebo válečného Dona McCullina. Fotografie se často objevují na celé dvoustraně a jsou všechny černobílé, přitom poselství roku 1968 bylo nad míru barevné, pestré, bohužel i v té tragické době - válka ve Vietnamu a demonstrace v USA, Německu, Francii, vražda Martina Luthera Kinga a demostrace vstudentské demonstrace, tanky v Praze, zvolení Nixona, vřažda Roberta Kennedyho a pohřeb Palacha.

(c) Josef Koudelka, Magnum photos(c) Philip Jones-Griffiths, Magnum Photos(c) Dennis Stock, Magnum Photos

Kromě samotných fotografií s místěm a datem jejich vzniku, jménem autora, najdete v knize také citace z tehdejšího tisku. K fotografiím jsou vybrány opravdu trefně, a jistě je to poučné čtení, jak novináři L’ Humanité komentovali násilné obsazení naši republiky, nebo reakce amerického tisku na válku ve Vietnamu.

Kniha je opatřena texty Erica Habsbawma a Marca Weitzmanna se sumáři událostí roku 1968. Na knize, kterou jsem si vypůjčil v knihovně, je cena 1500, ale dnes ji koupíte na internetu za nějakých 800 korun, byla by škoda ji nemít, minimálně jako obrazovou učebnici reportážní fotografi. The Prague Tribune, rok vydání: 1998

(c) Raymond Depardon, Magnum Photos(c) henricartier-bresson, magnum photo(c) bruno barbey magnum photos

 

Fotobazar pouze registrovaným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.